Przywitanie gości weselnych na sali

Przywitanie gości i młodej pary na sali

 

Jak powinno wyglądać powitanie młodej pary?chleb i sol

W polskiej tradycji weselnej utarł się zwyczaj witania pary młodej u progu domu weselnego. Co zrobić i czego unikać aby już na pierwszym etapie uroczystości uniknąć błędów? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Praktykowanym na wielu weselach zwyczajem jest wypicie przez młodych kieliszka wódki lub szampana i zbicie szkła „na szczęście"
Przyjazd młodej pary

Przejazd do domu weselnego najlepiej zaaranżować w taki sposób, aby nowożeńcy przyjechali w to miejsce jako ostatni. Zwyczajowo na bramie powinien być umieszczony napis „Serdecznie witamy!" natomiast nad głównymi drzwiami prowadzącymi do sali „Szczęść Boże Młodej Parze". Tam już powinni czekać rodzice i zgromadzeni na uroczystości goście.

Chleb i sól

Przy wejściu młodzi są tradycyjnie witani chlebem i solą.

przywitanie pary mlodejZarówno dawniej, jak i dzisiaj nowożeńców witają rodzice, chrzestni lub babcia panny wraz z orkiestrą.

Mamy, trzymając tacę z chlebem, solą i dwoma kieliszkami, wypowiadają formułę powitania, na przykład: „Drogie dzieci, niech Wam chleba nigdy nie brakuje" lub nieco dłuższą: „Drogie Dzieci, witamy Was chlebem i solą. Niech u progu Waszego wspólnego życia symbolizują pomyślność i dostatek, niech ich Wam nigdy nie zabraknie". I w tym momencie bardzo często zostaje popełniany poważny błąd.

Chleb do powitania często szykowany jest przez kucharzy pracujących w wynajętym przez nas domu czy lokalu. W trakcie jego przygotowań bardziej dba się o jego wygląd aniżeli praktyczne zastosowanie.

Dlatego też kawałki chleba, którymi częstuje się para młoda są bardzo duże. Jeżeli młodzi potraktują powitanie całkiem serio i będą starali się zjeść ukrojone pajdy to może trwać bardzo długo, a co więcej – nieestetycznie wyglądać.

Aby zapobiec takiej sytuacji należy poinformować obsługę, aby podawane kawałki chleba były małe lub nie jeść go, tylko dawnym zwyczajem – pocałować

 

 

.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!
Dolnoslaski Informator Slubny
Katalogseo24.pl - button (80x15)